You are here // Home / Academics / Streams Offered

Streams Offered in Class XI

Science - Non Medical

  • English
  • Maths
  • Computer Science/ Economics/Psychology
  • Chemistry
  • Physics

Commerce

  • English
  • Maths/ Informatics Practices/ Hindi/ Physical Education
  • Accounts
  • Economics
  • Business Studies

Humanities

  • English
  • Geography
  • Maths/ Informatics Practices/ Hindi
  • Economics/Political Science
  • Psychology
  • Physical Education

 

 

You are here // Home / Academics / Examination Pattern

Examination Pattern

Class Nursery - KG

The academic session is divided into three cycles.

  • Cycle I
  • Cycle II
  • Cycle II

The evaluation will be continuous, comprehensive and internal where only grading system will be applicable.

Class I - VIII

The session has been divided into two terms, Term1 and Term II. Each term [100 marks] consists of Periodic Assessment [20 marks] and Half Yearly Exam/ Annual Exam [80 marks]. For clearing a class, a student should score 33% and above in all written exam i.e. 33% in periodic test and 33% in Half Yearly/Annual Exam.

Each Periodic Assessment consists of :

Continuous Assessment for Notebook and Sub-enrichment activities will be done.

For promotion to higher class, a student should score 33% and above in all written exams i.e 33 % in Periodic Tests and 33% in Half Yearly as well as Annual Exam.

Classes IX and X

The session has been divided into 3 Periodic Test and one Annual Exam. Average of the best two Periodic tests to be taken for final marks of Periodic Test.

Class X, III Periodic Test will be considered as I Preboard.

Continuous Assessment for Notebook and Sub-enrichment activities will be done. For promotion to higher class, a student should score 33% and above in all written exams i.e 33 % in Periodic Tests and 33% in Annual Exam. 32 and below in either Periodic Tests or Annual Exam will be considered as failed in the subject.

Classes XI and XII

The promotion to Class XII will depend on the basis of the overall achievement of the students in the Periodic Test/ UT and in the Annual Exam.

Class XI

Continuous Assessment for Notebook and Sub Related Practicals will be done.

Final break up of weightage of marks would be P1(10) + P2(10) + P3(10) + NB(10) + Annual Exam(60)=100

Class XII

Note: A student will not be eligible for promotion to the next class unless she has put in at least 75% attendance during the academic session. The Parent/Guardian is required to maintain a constant check of his/her ward’s progress by meeting with the class teacher and the respective subject teachers on the days of the PTM. The PTM days are mentioned in the Academic Planner which will be provided to the students in each term.

  • A student should secure minimum 40 percent marks per subject per assessment (Periodic Tests and Annual Exam) for clearing the subject and for promotion to the next class.
  • For subjects with Practical, a student should secure 28 marks out of 70 or 32 marks out of 80 for clearing the subject (Theory).
  • It is required to clear the Theory and Practical separately (i.e. 40 % marks need to be secured in each).

You are here // Home / Academics / Competitive Examination

Competitive Examination

GREEN OLYMPIAD 2016

The Energy and Resource Institute (TERI) has organised "The Green OLYMPIAD – 2016 "on30 Aug 2016 in the school.

111 students from classes IV – X participated in the Olympiad. The result for the same is as follows:

The numbers of students who got certificate of Distinction =4

S.NO NAME CLASS PERCENTAGE
1 VAIDEHI KAUSHIK VIII 84%
2 GARIMA MANN VIII 82%
3 HAZEL KHATTER VIII 82%
4 MANVI DHAKA   82%

The numbers of students who got certificate of Merit = 14

S.NO NAME CLASS PERCENTAGE
1 ANUSHKA MAZUMDAR VII 72 %
2 TOSHAL MITTAL VII 74 %
3 MAHIKA BISHT VIII 72%
4 AVNI VIII 78%
4 AVNI VIII 78%
5 PRATISHTHA VIII 76%
6 ANANYA SHARMA VIII 72%
7 DIVYANSHI SHOLKEEN VIII 76%
8 SALONI SEHGAL VIII 72%
9 ISHITA UNIYAL VIII 78%
10 NISHTHA DAHIYA VIII 78%
11 MEGHNA J VIII 70%
12 SAKSHI GUPTA X 78%
13 VRINDA KRISHNATRAY X 76%
14 MANYA KUMAR X 74%

STRIDE OLYMPIAD

This year 236 students from class I – X participated in Stride GK and 31 students participated in Stride Cyber Security Olympiad organized. The tests were conducted in the month of January 2017.

Anshika D/o Dr. Neeraj Pawarof class X C secured II Position at National Level and won a cash prize of Rs. 1040/-.

IAIS 2016

ENGLISH

S.No.

Class

Name of the student

Award

1

Class III

ANGEL GOYAL

CREDIT

2

 

ANUSHKA SHARMA

CREDIT

3

 

BHAVI CHHIKARA

CREDIT

4

 

DHARVI SHARMA

CREDIT

5

 

ISHITA MATHUR

CREDIT

6

 

JAHNAVI RATAN

CREDIT

7

 

NITASHA DABAS

CREDIT

8

 

PRANJAL TANWAR

CREDIT

9

 

PURVI KATYAL

CREDIT

10

 

RISHITA JAIN

CREDIT

11

 

SADBHAWANA SINGH

CREDIT

12

 

SANA DAS

CREDIT

13

 

SHAGUN

CREDIT

14

 

YASHIKA DABAS

CREDIT

1

Class IV

AARCHI SOLANKI

CREDIT

2

 

AMISHA GOHLAN

CREDIT

3

 

DHWANEE GARG

CREDIT

4

 

DIVYANSHI GUPTA

CREDIT

5

 

KASHISH PARSAD

CREDIT

6

 

MEHAK MATTOO

CREDIT

7

 

NISHKA RANA

CREDIT

8

 

PRANJAL YADAV

CREDIT

9

 

RADHIKA MADAN

CREDIT

10

 

RASHI MANN

CREDIT

11

 

RASHI YADAV

CREDIT

12

 

RIDHIMA MITTAL

CREDIT

13

 

SUHANI BHATT

CREDIT

14

 

YASHIKA SEHRAWAT

CREDIT

1

Class V

ADITI RANA

CREDIT

2

 

ANANYA KASHYAP

CREDIT

3

 

HIMIKA BARERA

CREDIT

4

 

KASHISH

CREDIT

5

 

KHUSHI YADAV

CREDIT

6

 

MAHI SINGHLA

CREDIT

7

 

MEGHA JHA

CREDIT

8

 

NIDHI DEO

CREDIT

9

 

RADHIKA

CREDIT

10

 

RENAISSA SHARMA

DISTINCTION

11

 

UDITI GARG

CREDIT

12

 

YASHITA SOLANKI

CREDIT

1

Class VI

ANGEL RANA

CREDIT

2

 

BELINA

CREDIT

3

 

CHITVAN

CREDIT

4

 

HAVISHA DABAS

CREDIT

5

 

KANISHKA BAHL

CREDIT

6

 

SHREYA SAINI

CREDIT

7

 

SONAL GANDHI

CREDIT

8

 

VANIKA SAHU

CREDIT

9

 

VANSHIKA ARORA

CREDIT

1

Class VII

EVANIA LOBO

DISTINCTION

2

 

PRANJAL GARG

CREDIT

3

 

TOSHAL GARG

CREDIT

1

Class VIII

DIVYANSHI SHOKEEN

CREDIT

2

 

GAURIKA KAPOOR

CREDIT

3

 

HIMANSHI KAUSHIK

CREDIT

4

 

ISHITA UNIYAL

CREDIT

5

 

NISHTHA DAHIYA

CREDIT

6

 

SIMAR CHOPRA

CREDIT

7

 

STUTI MISHRA

CREDIT

8

 

VIDHI ARORA

CREDIT

1

Class IX

AADYA GAUR

CREDIT

2

 

DRISHTI SINGH

CREDIT

3

 

NANDIKA SHARMA

CREDIT

4

 

NIKITA

CREDIT

5

 

OMISHA SARAF

CREDIT

6

 

SAKSHI YADAV

CREDIT

1

Class X

DEEPANSHI SHARMA

CREDIT

1

Class XI

ARCHANA KAUSHIK

CREDIT

2

 

KIRITI JOSHI

CREDIT

3

 

RINKI DABAS

CREDIT

4

 

RITIKA SHARMA

CREDIT

5

 

YUKTI CHOPRA

CREDIT

SCIENCE

S.No.

Class

Name of the student

Award

1

Class III

VARTIKA TUSHIR

CREDIT

1

Class IV

ANUSHKA CHHIKARA

CREDIT

2

 

LISHA MANN

CREDIT

1

Class V

PRADAKSHINA SHARMA

CREDIT

1

Class VI

ANGEL RANA

CREDIT

2

 

NAINA SEHGAL

CREDIT

3

 

NEHUTI

DISTINCTION

4

 

SANSKRITI SINGH

CREDIT

5

 

VANIKA SAHU

DISTINCTION

1

Class VII

PRANJAL GARG

CREDIT

1

Class VIII

MEESHA JAIN

CREDIT

Maths

S.No.

Class

Name of the student

Award

1

Class III

AARNA SINGH

DISTINCTION

2

 

ANUSHREE NAWALE

CREDIT

3

 

ISHITA MATHUR

CREDIT

4

 

PRANJAL TANWAR

CREDIT

5

 

SIMYON

CREDIT

 

 

 

 

1

Class IV

ANUSHKA CHHIKARA

CREDIT

2

 

DIKSHA DABAS

CREDIT

3

 

ISHITA VIJAYRAN

CREDIT

4

 

KASHISH PARSAD

CREDIT

5

 

LISHA MANN

CREDIT

6

 

YASHIKA SEHRAWAT

CREDIT

 

 

 

 

1

Class V

ADITI RANA

DISTINCTION

2

 

DIVA LAKRA

CREDIT

3

 

HIMIKA BARERA

CREDIT

4

 

MANSI GAHLAWAT

DISTINCTION

5

 

PRADAKSHINA SHARMA

CREDIT

6

 

RENAISSA SHARMA

DISTINCTION

7

 

RISHIKA KAPOOR

CREDIT

8

 

VAIDEHI AGGARWAL

CREDIT

 

 

 

 

1

Class VI

CHITVAN

CREDIT

2

 

DIPAKSHI YADAV

CREDIT

3

 

HAVISHA DABAS

CREDIT

4

 

KANISHKA BAHL

CREDIT

5

 

NAINA SEHGAL

CREDIT

6

 

NEHUTI

DISTINCTION

7

 

SOUMYA SAWHNEY

CREDIT

8

 

SRISHTI CHOPRA

CREDIT

9

 

SRISHTI GOYAL

CREDIT

10

 

TIA ARORA

CREDIT

11

 

VANIKA SAHU

CREDIT

 

 

 

 

1

Class VII

AANYA SHARMA

CREDIT

2

 

MANYA BHASIN

CREDIT

3

 

PRANJAL GARG

CREDIT

4

 

RIDHI JOLLY

CREDIT

5

 

RIDHIMA SINGH

CREDIT

6

 

RIYA KATHURIA

CREDIT

7

 

TOSHAL MITTAL

DISTINCTION

1

Class VIII

AVNI SHOKEEN

CREDIT

2

 

GARIMA

CREDIT

3

 

MAHIKA BISHT

CREDIT

4

 

MANYA GUPTA

CREDIT

5

 

NIKITA KAUSHIK

CREDIT

6

 

SWATI SINGH

CREDIT

7

 

TIYA GUPTA

CREDIT

DIGITAL TECHNOLOGIES

S.No.

Class

Name of the student

Award

1

Class III

ESHANI MANDHOTRA

CREDIT

2

 

ISHITA MATHUR

CREDIT

3

 

NITASHA DABAS

CREDIT

4

 

RISHITA JAIN

CREDIT

5

 

SANA DAS

CREDIT

 

 

 

 

1

Class IV

AMISHA GOHLAN

CREDIT

2

 

ANUSHKA

CREDIT

3

 

YASHIKA SEHRAWAT

CREDIT

 

 

 

 

1

Class VI

BELINA

CREDIT

2

 

HAVISHA DABAS

CREDIT

3

 

NAINA SEHGAL

CREDIT

4

 

NEHUTI

CREDIT

5

 

RIDHI RAWAL

CREDIT

6

 

SHREYA SAINI

CREDIT

7

 

SIDHI RAWAL

CREDIT

8

 

SOUMYA SAWHNEY

CREDIT

9

 

SRISHTI CHOPRA

CREDIT

10

 

VANIKA SAHU

CREDIT

 

 

 

 

1

Class VII

AMRITA KALSI

CREDIT

2

 

PRANJAL GARG

CREDIT

3

 

SARAH MANCHANDA

CREDIT

4

 

TOSHAL MITTAL

CREDIT

 

 

 

 

1

Class VIII

AVNI SHOKEEN

CREDIT

2

 

JANYA DALUJA

CREDIT

3

 

NIDHI SHUKLA

CREDIT

4

 

SHIVALI AGARWAL

CREDIT